Tole, kar boste prebrali v nadaljevanju, “spet” ni čisto moja pogruntavščina, je pa moj (slo) izsek vsebine, na katero sem naletel v minulem tednu.
Tisti, ki smo na področju digitalnega marketinga, zaljubljeni predvsem v SEO, takšne članke verjetno “požiramo”, koristni pa so zato, ker njihovi avtorji, namesto nas, naredijo eno goro testov o tem kaj na področju digitalije sploh deluje in kaj ne.
Ker, če smo čisto odkriti, če smo majhen freelancer in nekdo, ki splet pač razvija koliko mu zraven glavnega produkta sploh dopušča čas (in finance), časa ravno za lastna testiranja nimamo na pretek.
V spodnjem opisu povzemam 6 bolj zanimivih ugotovitev (na podlagi testov) za predvsem tiste interesente za spletni nastop, ki delujete na področju SEO (tako kot jaz).
Original zapis v angl. se skriva tukaj.
Go and study it, if you have time.
.
Ali CTR vpliva na organsko uvrstitev v Googlu?
.
Vsi mi, ki se dnevno “tepemo” za pozicije v Googlu med organskimi zadetki, smo se sigurno, vsaj enkrat na tej poti, vprašali ali CTR (se pravi, odstotek klika na naš prikaz v Googlu) vpliva na to kam je uvrščena naša spletna stran.
Vemo, da na uvrščenost strani v Googlu vpliva dobra strategija gradnje povratnih povezav (in en kup drugih dejavnikov), zanima pa nas, ali Google nemara upošteva pri rangiranju tudi to, koliko ljudi sploh klikne na naš prikaz (napram drugim izlistanim na neko ključno besedo).
Večina spletne teorije in srenje, kar sem je uspel prebrati v letih kar sam delujem na SEO sceni, zatrjuje, da CTR nima vpliva na rangiranje strani.
No, prvi eksperiment na spodnji sliki, pravi drugače:
.
.
Če boste podrobno naštudirali vsebino na linku, boste ugotovili, da CTR vpliva na rangiranje strani v Googlu.
Kar pomeni, da ni vseeno kako boste napisali naslov vašega članka in še bolj, da ni vseeno kakšna je vaša meta.
Konkretno za izboljšanje CTR-ja:
- na vsako ključno besedo preglejte naslov in meta opis prvih petih na Googlu. Potrudite se, da bo vaša meta in naslov bolj privlačen, bolj jasen in bolj konkreten.
- osredotočite se na dolge klike. Ne pišite naslova in meta opisa samo zato, da boste dobili klik, ampak tako, da bodo po kliku bralci čim dlje ostali na strani.
.
Kako na rangiranje spletne strani vpliva, če je vaša spletna stran, mobile friendly?
.
Celo goro spletnih zapisov boste našli, ki en za drugim (v ravni vrsti :)) ponavljajo, da je zelo pomembno, da je vaša spletna stran pripravljena za prikaze na pametnih telefonih in tablicah.
Kar nekaj časa pa boste porabili, da najdete eksperiment, ki je pomembnost tega, dejansko tudi izmeril.
Prihranim čas s spodnjo sliko:
.
.
Slika prikazuje izgube in pridobitve “ne mobilno” in “mobilno pripravljenih” spletnih strani.
Btw: v Preizkus prijaznosti mobilnim napravam lepo poknite url vaše spletne strani in Google vam bo lepo sam povedal ali ste mobile ok ali ne.
.
Ali na rangiranje strani vpliva to, če na svoji spletni strani naredim povezavo, na neko drugo spletno stran?
.
Odgovor DA bi bil verjetno za Slovence bogokleten in sodoma in gomora (popolno uničenje) hkrati.
Večina slovenskih podjetnikov se boji dati kak backlink na druge spletne strani, zato, ker mislijo, da:
- bo njihov obiskovalec odletel drugam in postal drugje stranka
- s takšnim backlinkom dvigujejo pozicijo konkurenčni spletni strani
- ker mislijo samo na svoj vrtiček
- Bog ve zakaj …..
Čeprav sem v svojih zapisih o backlinkanju, verjetno že tisočkrat napisal, da je linkanje na druge spletne strani (tudi konkurenco) lahko celo koristno, dodajam spodaj še izmerjen seo eksperiment, ki to tudi dokazuje.
Slika je spet iz SEOSherpa spletne strani, prvih pet prikazov na ključno besedo Phylandocic (karkoli že to je) pa dokazuje, da ti imajo v vsebinah povezave na zunanje spletne strani, reveži pod njimi, pa nimajo:
.
.
Zato:
- stop zaplankanosti in delite. Internet is all about sharing and networking.
.
Še večna debata o no follow in do follow
.
Komur je ta debata tuja:
Google si je pač, zaradi tega, ker backlinkaši linkamo kot budale na dnevni bazi in nekateri tudi s pomočjo robotov, izmislil “orodje”, kjer je adminom spletnih strani omogočeno, da Googlovim robotkom zapovejo, kateri povezavi naj sledijo in katero naj ignorirajo.
Češ, se bo na tak način brezsmiselno backlinkanje vsaj končalo.
Pa še: malenkost se s tem link juice tudi razporedi tako kot admini sami želimo, ne pa kar vse povprek.
In so se seveda razvile različne teorije o tem koliko naj bo do follow, koliko naj bo no follow povezav, katere so močnejše, katere so brez vezne, ipd…
Na Slideshare-u boste našli eksperiment, ki dokazuje, da no follow povezave lahko celo dvignejo rang neke strani.
.
Kaj se zgodi, če naredim link iz strani, na kateri je že 1000 povezav?
.
Večina SEO mojstrov, vam bo povedala, da je trud za ustvarjanjem take povezave, delo v prazno (enako boste našli tudi v kar nekaj mojih zapisih).
Test velikega Dejana iz Avstralije dokazuje ravno nasprotno.
Koga zanima, naj skoči direktno v jedro eksperimenta, na splošno pa možakar celo trdi, da backlinki iz strani na katerih je že ena gora povezav, lahko celo koristijo.
.
Kako močen je link iz slike?
.
V tem nasvetu govorim o tem, da so najmočnejši linki tisti, ki so:
- kontekstualni
- sveži
- relevantni
- avtoritativni
(beri: ravno pisani na kožo za gradnjo blogovskih mrež)
Ta test pa (med vrsticami) pravi, da imajo enako moč, tudi backlinki iz slik.
Dobro je vedeti… (še posebej za tiste, ki vedo koliko časa vzame en image backlink, koliko pa eno postavljanje na pol skritega bloga).
.