Glede na to, da je v spletnih skupnostih, ki se ukvarjamo s spletnim poslom in prodajo preko interneta, že zadnja, skoraj polna 2 meseca, največ debat povezanih ravno z novo verzijo Chat GPT bota (verzija 3.5), sem spodaj spisal 15 idej o tem kako lahko Chatbota uporabite pri delu s svojimi spletnimi stranmi (predvsem pri SEO optimizaciji in kreiranju vsebin za svoje spletne strani).
Opozorilo iz prakse: glede na to, da ChatBot avtomatsko generira vsebine, priporočam njegovo uporabo (predvsem iz vidika risk managementa), z glavo!!!
Vedno več je toolov in vsebin, ki so sposobne prepoznavati umetno generirane vsebine. Googlovo stališče do umetno generiranih vsebin je, da gre pri njih za vsebine v nasprotju z njegovimi smernicami za urednike spletnih strani (vir).
Uporabite Chat GPT za raziskavo ključnih besed
Spodaj je slika kaj sem napisal v ChatBot-a in kaj je ta vrnil. Chabota uporabljajte intiutivno (kot, da se z njim pogovarjate).
Chat GPT 3.5 uporabite za pisanje bloga
V zgornjem primeru bi lahko ChatBotu dali tudi navodilo, da vam napiše blog, ki je dolg npr. 1000 besed. Obenem pa mu lahko tudi določite, da posamezen blog napiše v različnih stilih in tonih. Rekli bi mu lahko npr. napiši blog o toplotnih črpalkah v sarkastičnem stilu:
Uporabite Chat GPT 3.5 za konvertiranje tekstov in tabel v html kodo
Spodaj sem skopiral kar nekaj ključnih besed iz mojih spletnih strani matijazajšek.com in seo-praktik.si, da vidim kako to zgleda v html obliki:
Chat GPT 3.5 uporabite za načrt poglavij svojih blogov
Namesto, da naročite vso vsebino napisati ChatBotu, določite ChatBotu, da vam naj samo generira poglavja za vaš blog:
Chat Gpt 3.5 uporabite, da vam sortira ključne besede po višini iskalnih volumnov in vam jih predstavi v tabeli
Opozorilo: dejanskih podatkov nisem preverjal, v SEO skupnostih pa se v glavnem “šušlja”, da podatki niso ravno najbolj natančni.
Chat Gpt 3.5 uporabite, da vam predlaga marketinško privlačne naslove blogov
Uporabite Chat Gpt za kreiranje najpogostejših vprašanj in odgovorov (FAQ) na svojih pristajalnih straneh
Pod blogi, produktnimi stranmi ali stranmi s kategorijami izdelkov kreirajte najpogostejša vprašanja in odgovore:
Ustvarite FAQ vprašanja na podlagi vaše obstoječe objavljene vsebine
Uporabite Chat GPT 3.5 za sortiranje ključnih besed glede na različne iskalne namene
Kako pomemben je iskalni namen (search intent) in izbira ustreznih ključnih besed, najdete v člankih na povezavi.
Chat Gpt 3.5 uporabite za prevod seznama ključnih besed
Uporabite Chat Gpt 3.5 za avtomatsko generiranje meta opisov iz zapisanih tekstov
Podrobnosti o tem kaj je meta opis in zakaj je pomemben za SEO, najdete na povezavi.
Preoblikujte objavljene tekste, da se izognete podvojenim vsebinam
Chat Gpt 3.5 uporabite za iskanje statističnih podatkov in dejstev
Uporabite Chat Gpt 3.5 za schema mark up označevanje (strukturirani podatki)
Schema mark up sodi k tehnični optimizaciji spletnih strani. Članki v pomoč tehničnemu optimiziranju spletnih strani so na povezavi.
Uporabite Chat Gpt 3.5, da vam predlaga kam linkate v vaših vsebinah
Preoblikujte avtomatske email odgovore, da bodo ti unikatni za vsako stranko posebej
Spodaj je najprej prikazano moje “univerzalno” obvestilo, ki ga pošljem leadom, ki se preko ene izmed mojih spletnih strani (www.vgradneomare.eu) zanimajo za omare. V drugem delu slike je Chat Gpt 3.5. spemenil tekst v unikatnega:
Hitri povzetki
Kaj je Chat Gpt 3.5
Chat Gpt 3.5 je nova verzija AI orodja, ki je namenjen hitri komunikaciji. V SEO skupnostih je v zadnjem mesecu toliko govora o njem predvsem zato, ker je (zaenkrat) brezplačen in, ker omogoča hitro generiranje vsebin. Kar pa je, na SEO sceni, itak eden največjih izzivov pri delu.
Njegove prednosti so v tem, da je hiter, (trenutno) brezplačen ter zelo intuitiven (z njim se lahko pogovarjate kot s človekom).
Razume tudi predohodno postavljena vprašanja.
Npr.: Če mu postavite najprej nalogo naj vam našteje sestavine za “kitajsko kislo pekočo juho”, vam jih bo naštel, nato pa mu lahko kar postavite vprašanje kako se skuha ta juha in bo razumel, da gre za nadaljevanje tematike iz prvega vprašanja (četudi v drugem vprašanju več ne omenite kitajske juhe).
Moje mnenje in opozorilo pri rabi Chat GPT 3 in ostalih AI orodij za avtomatsko generiranje vsebin
Ne uporabljajte ga po načelu copy/paste.
Toolov, ki uspejo zaznavati avtomatsko generirane vsebine je vedno več, hkrati pa je pristop k spletnemu marketingu s pomočjo umetno ustvarjanih vsebin, tudi v nasprotju s smernicami Googla za kreacijo vsebin na vaših spletnih straneh.
Uporabljajte ga kot dopolnitev pri svojem delu in kot generatorja idej.
Ali bo Chat Gpt 3.5 (in višje verzije) “ubil” Google
Eno najpogostejših vprašanj v SEO skupnostih, in sicer ali bo Chat GPT “ubil” Google, izhaja seveda iz strahov, da bi SEO, s tem orodjem naj izgubil moč in pomen. Češ, da bodo ljudje začeli bolj uporabljati Chat GPT kot Google.
V prvo “pomiritev” naj povem, da ima Google prav tako razvito svojo tehnologijo za to (LaMDA), poleg tega pa so glavni izzivi te tehnologije procesiranje odgovorov z natančnimi informacijami v realnem času (Chat Gpt 3.5. bi naj jemal informacije iz 250Gb velike baze podatkov iz leta 2021, vir).
Kot drugo pa Chat GPT (vsaj trenutno) ne zmore prikazovati opcij. Na Google se odpravimo, da preverimo več ponudnikov in več ponudbe, ChatBot je namenjen podajanju odgovorov.
Priporočam video (p.s.: cover photo videa in naslov vzamite z zdravo mero “marketinške distance”. V videu je pravzaprav pojasnjeno ravno nasprotno temu kar piše v naslovu videa (for, of course, marketing purposes 😀):
Viri in uporabno: