Pod roke mi je ponovno priletel en, čisto svež wp plugin (čas pisanja tega članka: junij 2015) za izboljšanje interakcije obiskovalcev naše spletne strani, a, žal “spet”, preden ga predstavim, ne grem mimo tega, da najprej ne predstavim zakaj in kako pomembna je sploh uporabnost spletnih strani.
Brez razumevanja tega, plugina ne boste niti želeli uporabiti. Niti razumeli čemu služi.
Najprej….
.
Kam gre Google?
.
Številni spletni strokovnjaki, ugotavljajo, da prihodnost spletnega uspeha, vse manj temelji na tehnikalijah, kot so število povratnih povezav, starost spletne domene, količina vsebin na spletni strani, tehnični SEO, ipd in, da je prihodnost spletnega nastopa vedno bolj povezana z uporabno vrednostjo spletne strani same.
V bistvu gre za to, da je Googlov ustroj usmerjen v to, da želi biti svojim uporabnikom, vedno znova, bolj uporaben.
Saj vemo… če nam spletne strani, ki jih najdemo preko Googla, ne bodo uporabne, bomo pač začeli uporabljati drug brskalnik.
Če se je “uporabnost in vrednost” spletne strani pred leti še merila v tem, koliko ima spletna stran vsebin in, da je bolj popularna (in zato bolj uporabna) spletna stran tista, ki ima več povratnih povezav ali je starejša, danes Google uporabnost spletne strani, lahko izmeri na drugačne načine:
- CTR – je podatek, ki pove koliko ljudi dejansko klikne na našo spletno stran med vsemi izlistanimi stranmi na Googlovi strani. Če bi hipotetično ljudje pogosteje klikali na spletno stran na drugi Googlovi strani, bi to Googlu povedalo, da je povezava preprosto bolj relevantna od teh, ki so na prvi. In bi Google takšno spletno stran, počasi potiskal proti vrhu.
- Bounce je podatek, ki pove koliko uporabnikov “odskaklja” nazaj na iskalno stran. Velik bounce bi “v teoriji” lahko pomenil, da uporabniki, ki so prileteli na neko stran, preprosto niso našli odgovora, ki so ga na njej pričakovali.
- Time on site – je podatek, ki pove koliko časa se ljudje na določeni spletni strani zadržijo. V teoriji ta podatek pove, da je spletna stran, kjer se uporabniki zadržijo dalj časa, zanimiva, uporabna in zna pritegniti.
Sorodno in s tem povezano vsebino, sem pripravil tudi v članku Kaj je pogosticking, na splošno pa vse to navajam zato, da pokažem kako vse je mogoče Googlu meriti “uporabnost” posamezne spletne strani.
O tem, zakaj bodo v bodoče uporabne spletne strani, v prednosti pred ostalimi, še lepše razloži Neil tukaj (v angl.)
.
Zakaj ljudje ne preberemo spletnih vsebin v celoti?
.
.
Raziskava, ki jo je opravila spletna hiša iz Avstralije (DejanSEO), prikazuje razloge ljudi, ki ne preberejo celotne vsebine na spletni strani, zakaj le ti, niso prebrali celotne spletne vsebine:
- 56% vprašanih je navedlo, da so v spletni vsebini samo iskali hitre odgovore
- 47% jih je navedlo, da je bila spletna vsebina, preprosto predolga
- 43% jih je navedlo, da so med branjem, izgubili zanimanje
- 38% jih je za razlog navedlo slab izgled in format besedila
- 18% se jih je ustavilo, ker je bila vsebina konfuzna in raztreščena
- 18% jih je prenehalo z branjem, ker spletni strani preprosto ne verjamejo
- 7% jih je navedlo še druge razloge
.
To, da Google ljubi dolga in razumljiva besedila in, da spletni obiskovalci neradi berejo, pa dostikrat ne gre skupaj.
.
Kako kljub dolgim tekstom, ki jih preberejo redki, povečati uporabnost spletnih strani?
.
Zdaj, ko smo si razložili zgornje, pride na vrsto plugin Hypotext.
.
.
Z njim lahko spletna besedila oblikujete tako, da se teksti prikažejo samo, ko uporabnik klikne na tekst (uporabnik pa po kliku ostane na isti spletni strani).
Tukaj primer:
[hypotext target=”your-target-id”]Kliknite, da vidite kako deluje plugin[/hypotext] [hypotext id=”your-target-id”]Voila…. po kliku se prikaže hiter odgovor (brez balasta)[/hypotext].
Kaj boste s tem pridobili?
- Uporabniška izkušnja bo izboljšana zato, ker se vaši obiskovalci ne bodo ustrašili preveč dolgih besedil.
- Tak način spodbuja spletne obiskovalce k večji konzumaciji vsebin, ker je preprosto napisanih manj besed.
- Plugin je uporaben za podajanje hitrih odgovorov.
- S pluginom obiskovalce zadržimo dlje časa na spletni strani.
- Bounce upade.
Pot do plugina tule: https://downloads.wordpress.org/plugin/hypotext.zip
.
p.s.: če vam vso to “plugin frfotanje” ne ugaja, priporočam članek Kako zadržati bralce na spletni strani (10 super simple trikcev). Brez migajočih pluginov.
.
.